کدوم توزیع محبوب‌تره؟

اول از همه بگم این که کدوم لینوکس محبوب‌تره خیلی هم مهم نیست. تو دنیای آزاد خیلی از کارها انجام می‌شن برای این که می‌شه انجامشون داد. اما گاهی وقت‌ها هم یه کری‌هایی خونده می‌شه که آدم نمی‌تونه بی‌جواب بزاره :دی. مخصوصا از خیلی وقت پیش گفته می‌شه که اوبونتو به خاطر استفاده از یونیتی داره محبوبیتش رو از دست می‌ده (+) و لینوکس‌های دیگه تو DistroWatch ازش جلو زدن.

سایت DistroWatch یه بخشی داره که توزیع‌های مختلف رو بر اساس تعداد دسترسی بهشون (تو سایت خودش) رتبه‌بندی می‌کنه. در هنگام نوشتن این یادداشت، Mint اوله، Magoia دومه، اوبونتو سوم، فدورا چهارم و اپن‌سوزه پنجم. اما آیا این معنیش محبوبیت کم اوبونتوه؟ به نظر صاحب سایت که این‌طور نیست. Bodnar می‌گه (+ و +):

کاش می‌تونستم بگم که این آمار بیان‌گر چیزی هستن، اما صادقانه بگم که خیلی بامعنی نیستن و نباید بیش از اندازه جدی گرفته بشن… (و) نشان‌دهنده محبوبیت یا مرغوبیت توزیع‌ها نیستن.

بزارید تو گوگل ترند یه نگاهی به همون چند تا توزیع بندازیم:

از این آمار مشخصه که اون توزیع‌هایی که تو DistroWatch موفقن حداقل تو گوگل ترند همچین خبری ازشون نیست.

اما واقعا برای این که بفهمیم کدوم توزیع محبوب‌تره باید چی کار کرد؟ خوب راستش من خیلی اهلش نیستم که برم در هر خونه بپرسم سیستم عاملتون چیه. بنابراین دنبال چند تا شاخص می‌گردم که با تقریب خوبی با اطلاعاتی که می‌خوام هم‌بسته باشه. به عنوان مثال به نظرم تعداد بازدید از سایت ویکی‌پدیا معیار خوبی باشه. البته بگم که این آمار هم باز نقص داره. ویکی‌پدیا برای همه زبون‌ها به یه اندازه کامل نیست و همه جای دنیا به یه اندازه مصرف نمی‌شه. اما به هر حال از تعداد کلیک روی اسم یه توزیع که بهتریه. :دی

بر اساس آمار اکتبر ۲۰۱۲ بنیاد ویکی‌مدیا (+)(و یه مقدار محاسبه برای لینوکس‌ها به طور خاص) درصد استفاده از لینوکس‌های دسکتاپ به این شکله:
Online Graphing
Graphing
از این آمار مشخصه که اولا اکثر کاربرای لینوکس خیلی خیلی توزیع‌های مختلفی استفاده می‌کنند و رفتارشون استاندارد نیست. ثانیا اگه قرار به معرفی محبوبترین لینوکس باشه اوبونتو همچنان اوله.

1 فکر می‌کنند “کدوم توزیع محبوب‌تره؟

  1. بسیار عالی بود (:
    البته گزارش گوگل‌ترند با توجه به هیبتش بی‌ربط ترین مقایسه هست. چون گوگل‌ترند آمار سرچ رو برمیگردونه. یه کری‌خون ضد اوبونتو از این نمودار حتی سواستفاده هم میکنه و میگه بخاطر نقاط ضعف و issue ها هست که کاربرها دائم مجبور بودن دنبال راه حل تو گوگل بچرخن:دی

    پ.ن: سوتفاهم نشه. من خودم طرفدار اوبونتو هستم (:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *