کندی لاگین ssh تو اوبونتو

خیلی از یادداشت‌های این وبلاگ فقط برای اینه که دفعه‌های بعد که به یه موضوع مراجعه می‌کنم، راه حل دم دستم باشه. و صد برای این که اگه کسی به مشکل مشابهی خورد بتونه از راه حل اینجا استفاده کنه.

علی ای حال.

با اوبونتو که می‌خوام به ssh وصل بشم یک عالمه معطل می‌کنه. علت اینه که اوبونتو با یه مکانیزمی داره چک می‌کنه که کسی خودش را جای سرور ما جا نزنه و پسوردمون رو ندزده. برای منی که دارم رو شبکه داخلی کار می‌کنم این کنترل امنیتی زیادی سخت‌گیرانه است. برای حل مشکل خیلی ساده می‌شه این دستور رو اجرا کرد: (پی‌نوشت رو ببینید)
[bash]
sudo echo “UseDNS no” >> /etc/ssh/sshd_config
[/bash]
منبع (+)

توصیه: اگه دارید رو اینترنت کار می‌کنید حتما از کلیدهای rsa استفاده کنید. با این کار دیگه لازم نیست با هر لاگین پسورد وارد کنید و کانشکشنتون هم همیشه امنه. انجام این کار کلا ۵ دقیقه هم طول نمی‌کشه. اینجا خیلی سریع می‌گه که چطور این کار رو بکنید.

پی‌نوشت: دستور بالا خطای Permission denied می‌داد. ظاهرا sudo فقط روی یه دستور کار می‌کنه (+). به خاطر همین دستور به این شکل اصلاح شد: (با تشکر از tee عزیز)
[bash]
echo “UseDNS no” | sudo tee -a /etc/ssh/sshd_config
[/bash]

پی‌نوشت ۲: روی یکی از سیستم‌هام روش بالا هم جواب نداد. تو اون سیستم مجبور شدم فایل ‭ /etc/ssh/ssh_config‬رو ویرایش کنم و دو خط زیر رو کامنت کنم:
[bash]
GSSAPIAuthentication yes
GSSAPIDelegateCredentials no
[/bash]
و بعد هم سرویس sshd رو دوباره راه‌اندازی کردم.

منبع (+)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *